Zelený zákal

Co je zelený zákal?

Zelený zákal je nejčastější příčina oslepnutí - společně s cukrovkou a úrazy. Glaukom, neboli zelený zákal, je však zároveň ta nejsnadněji odstranitelná příčina oslepnutí.
vajíčková dieta
Definice

Dnes označujeme jako zelený zákal všechna onemocnění způsobená zvýšeným vnitroočním tlakem, která vedou přes poškození zrakového nervu ke slepotě. Ve výjimečných případech může toto onemocnění proběhnou i bez zvýšeného očního tlaku.

Odkud pochází pojem “zelený” a “zákal”?

Označení zelený zákal má kořeny v historii, kdy léčba glaukomu nebyla známá. V konečném stádiu glaukomu je totiž rohovka (přední průhledná stěna oka) šedozeleně zakalená a duhovka za ní byla ztenčená a světle zelená. Oko mělo tedy nazelenalý vzhled.

V antickém Řecku se glaukomu říkalo “soví oči” kvůli velké citlivosti na světlo během dne. Míněn byl však šedý zákal, který se u stárnoucích sov často vyskytuje.
zpomalený metabolismus
Jak člověk pozná, že má toto onemocnění?

Bohužel ani oční doktor na sobě nedokáže vypozorovat hrozbu zeleného zakázalu, aniž by se vyšetřil speciálními přístroji. Takže jediná možnost se tomuto onemocnění vyvarovat, je pravidelně navštěvovat očního lékaře k preventivním prohlídkám.

Jak se projevuje glaukom a proč je tak nebezpečný?

Pro lepší pochopení nejdříve zobrazení našeho zorného pole:

Zorné pole
• : Slepá skvrna ————— : Optická osa

Série obrázků by Vám měla ukázat, proč je glaukom tak zákeřný a zároveň záludný:
Nepozorovaně a postupně se naše zorné pole více a více rozpadá. Největší problém je, že proces již není vratný, ani pomocí té nejlepší operace.

Je to tak hrozné? Člověk přece ještě vidí ostře!
zlatá vajíčka
Ani sebeostřejší vidění veprostřed nám příliš neposlouží, neboť veškerá schopnost orientace zaniká bez širokého zorného pole zaniká. Zásah také utrpí naše smysly zajišťující rovnováhu. Kromě toho tento zbytek zorného pole (někdy se také mluví o “ostrově”) může ze dne na den zmizet:

Někdy dokonce zůstavají takovéto “ostrůvky”, které už samozřejmě nemůžeme nazývat prostředkem smyslového vnímání.

Jak vlastně vypadá oční nerv a kde se nachází?